Mândria

Revista parohiei Februarie 16, 2022

Păcatul este „ răul în ordinea morală, eroarea în ordinea cunoașterii și urâtul în ordinea estetică” ( Nichifor Crainic „ Nostalgia paradisului pierdut”), e cea mai dureroasă rană a inimii, cel mai mare dușman al fericirii și cea mai urâtă pângărire a sufletului.

Este fructul libertății morale, greșeala neascultării, călcarea legii ( I Ioan 3,4; Iacob 2,9 ), boldul și hrana morții ( I Cor.15, 56 ); e răzvrătire împotriva lui Dumnezeu, cea mai nefericită moștenire.

Păcatul se naște în inimă ( Matei 15, 18-20), din poftă ( Iacob 1, 13-15, în urma ispitei duhului rău ( Ioan 8,44; I Ioan 3.8).

Unealta care aprinde focul fărădelegilor și trezește pofta păcatului este limba ( Iacob 3).

Pr. prof. Ilarion Felea „ Duhul Adevărului”, pag.385

Atașamente: